Gotowe pomysły na piękną sesję ślubną w plenerze

Gdybym zliczył wszystkie godziny podczas sesji ślubnych w plenerze, to wyszło by ponad 3 miesiące. Tak, aż tyle! Uwielbiam sesje plenerowe, im dalej tym ciekawiej. Im dalej tym piękniej. Nie ukrywajmy, sesje ślubne na Malediwach czy w Grecji mają wyjątkowy klimat. Dziś opowiem Ci o wspaniałych miejscach na plener, głównie w Polsce, a także przestawię kilka gotowych pomysłów na plenerowe sesje ślubne. Dodatkowo powiem jak się przygotować do sesji plenerowej i co ze sobą zabrać. Sesja ślubna w plenerze bez tajemnic – zapraszam.

Przegląd najlepszych miejsc na plenerową sesję ślubną:

Wybór miejsca na sesję ślubną z pozoru wydaje się trudny, ale w rzeczywistości jest inaczej. Nie wybieraj jednego miejsca tylko np. 2-3. Prawie wszystkie moje sesje plenerowe odbywają się w 3 miejscach. Wybieram główne miejsce np. las. Przed lasem zawsze znajdziemy łąkę więc mamy już dwa miejsca. Po takich zdjęciach można pojechać na wzgórze lub nad jezioro gdzie najpiękniej widać zachód słońca. Zaczynając sesję o godz. 15, a kończąc po zachodzie słońca ok godz. 20 (z dojazdami),  można zrobić kilka plenerów. Porada nr 1 – bądź wymagająca.

1. Sesja ślubna nad morzem

Mój faworyt jeżeli chodzi o plener to sesja nad morzem, naszym polskim Bałtykiem. Wieje często i często jest zimno, ale warto. Naprawdę warto zrobić sesję nad morzem. Wzburzone fale rozbijające się o brzeg, wiatr porywający welon, piasek pod stopami, to wszystko wyzwala wiele emocji i radości. Tuż obok linii brzegowej są wydmy. Kiedy zmarzniecie, zawsze można się w nich skryć, tam mniej wieje i warto wykorzystać to miejsce do przytulenia się i ogrzania, tym samym fotograf dostaje od Was szansę, fotografowania Was w innych, cudownych okolicznościach.

2. Sesja ślubna w górach

Zdecydowanie najbliżej memu sercu są góry, sam pochodzę w połowie z gór i mieszkam blisko nich. Z radością proponuję Ci sesję ślubną w górach. Wszystkie góry są piękne i mają swój urok, jednak najbardziej poleciłbym: Pieniny(trzy korony), Tatry, Bieszczady, Karkonosze i Karpaty.

Sesja ślubna w górach: Tatry

To najwyższe i najbardziej wymagające góry, ale istnieje bardzo prosty sposób na zrobienie sesji plenerowej w Tatrach, unikając wielogodzinnego trekkingu na szczyt, a widoki i tak będą wspaniałe. Mówię o sesji nad Morskim Okiem, do którego prowadzi 45-minutowa ścieżka po asfalcie. W schronisku pod Morskim Okiem można się przebrać i udać na sesję ścieżką wokół jeziora. Widoki są fantastyczne, powietrze rześkie. Polecam z całego serca. Minusy: opłata, dużo turystów, zmienna pogoda. Sesję w górach trzeba zacząć bardzo wcześnie albo bardzo późno, wtedy nie spotkamy tak wielu osób na szlaku.

Sesja ślubna w Bieszczadach

Bieszczady są zdecydowanie optymalnym pomysłem na sesję plenerową pośród gór. Dlaczego? Są piękne i łatwo dostępne, a poza weekendem zwykle nie ma tłumów. Bieszczady to nie tylko połonina Caryńska, jak myśli wiele osób. Bez wątpienia jednak jest ona przepiękna i stanowi wizytówkę Bieszczad, razem z Tarnicą. Cały park narodowy jest zróżnicowany i każde miejsce na swój unikalny urok. Od stadnin konnych, strumieni z rwącymi przełomami, po same połoniny. Więcej o ciekawych miejscach na sesję w Bieszczadach napisałem w tym wpisie. Sesja plenerowa w Bieszczadach M & J.

Jak zaplanować taką sesję? Wejście na połoninę i sesja kończąca się przy zachodzie słońca.

Załóżmy, że mamy porę letnią i słońce zachodzi ok. 20:30.
 Najlepiej być na parkingu przy wejściu na szlak żółty najpóźniej o godz. 15:00. Zabieracie stroje ślubne w pokrowcach, a sami ubieracie wygodne buty i przewiewne ubrania. Co zabrać? Wystarczy butelka wody i coś słodkiego do „naładowania baterii”. Wejście kosztuje 8 zł/os. i zajmuje ok. 45 min. Na szczycie w schronisku Chatka Puchatka przebieracie się i ok. godziny 16.15 zaczynacie sesję. Można pójść w obie strony. Na połoninę Caryńską, a potem na Wetlińską, aby uchwycić dużo plenerów podczas sesji ślubnej. Do zachodu słońca macie 4 godziny. To wystarczająco, aby zrobić dużo cudownych zdjęć. Sesję kończycie przy zachodzie słońca i schodzicie po zmroku. Naprawdę warto. Drugim rozwiązaniem jest przyjazd dzień wcześniej i nocleg w schronisku. Zdjęcia najlepiej zacząć ok. godz. 4 przy wschodzie słońca. Dla wymagających proponuję całą połoninę (ok. 5 h).

3. Sesja plenerowa w lesie

Taka sesja plenerowa może zachwycić, ale musi być zrobiona o odpowiedniej porze. Zdradzę mój sekret. A nawet dwa. Wiem, że lasów jest dużo, ja lubię te iglaste, bory. Lubię operować światłem i cieniem, szukam przebić słońca i tam ustawiam moje pary, daje to efekt prawie czarnego kadru z jednym jasnym punktem, a w nim moja para. Drugi sekret to: nieoczywista godzina. Zauważ, że zachwyca nas coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. Nie jedź na sesję ślubną do lasu o tej porze, którą zwykle wybrałbyś na spacer. Najlepiej jest przyjechać na wschód słońca. Dlaczego? Ponieważ promienie słoneczne są bardzo blisko ziemi, co daje cudowny efekt na zdjęciach i ciepłą barwę. Dodatkowo rosa zbierająca się na paprociach czy pajęczynach to cudowne akcenty lasu. Wykorzystaj ten pomysł na sesję.  

4. Sesja ślubna na łące

Polska słynie z pięknych łąk. W zależności gdzie mieszkasz i jaka jest pora roku, możesz znaleźć coś nieoczywistego na sesję. Wyobraź sobie pole pełne maków, wrzosów, kukurydzy, rzepaku czy czegokolwiek innego, ale w dużej ilości. Wiem, że sesje w zbożu stały się oklepane, ale na pewno znajdziesz coś wyjątkowego dla siebie. Nawet jeżeli dobry fotograf sfotografuje cię na tle 3 hektarów kwitnących pól ziemniaków, to będzie to dobre zdjęcie, chodzi o rytm, o powtarzalność. Zawsze możesz wybrać zieloną łąkę z pięknym widokiem, zwłaszcza wiosną.

5. Miejska sesja ślubna

Sesja w mieście nie jest dla wszystkich fotografów i par. Niektórzy moi koledzy uwielbiają właśnie tylko takie sesje miejskie, znają ciekawe miejsca, lokalne atrakcje, rozkład świateł i czują ten klimat, lubią wyłapywać parę młoda spośród tłumu. Nie ukrywam, że przez kilka sezonów ślubnych zawsze robiłem takie zdjęcia, zakochałem się. Jeżeli Twój fotografii zaproponuję Ci taką sesję, obejrzyj jego poprzednie prace i może się przekonasz.

6. Sesja w plenerze nad jeziorem

Sesja ślubna nad jeziorem to chyba jedno z najczęściej wybieranych plenerów na sesję. Często lokale weselne mają staw w okolicy i myślę, że ten fakt spopularyzował takie zdjęcia, przez co mogą wydawać się one już trochę oklepane. Jeżeli znajdziesz jezioro, które jest piękne i są tam odpowiednie warunki na zdjęcia (dostępność miejsca, mała liczba turystów i wędkarzy) to śmiało skorzystaj z tego pomysłu na sesję. Polecam Solinę w Polańczyku.

7. Sesja ślubna w zamku lub pałacu

Kiedyś królowe i księżniczki stąpały po korytarzach pałaców i zamków. Dzisiaj Ty możesz mieć sesję ślubną w takim miejscu i poczuć się jak one. Jeżeli fotograf zrobi je z gustem, to naprawdę efekty będą bajeczne. Łatwo przerodzić taką sesję w kicz, ale jeżeli Wasz fotograf jest profesjonalistą, to efekty będą naprawdę zadowalające. Najlepiej umówić się z kustoszem lub dyrektorem obiektu, żeby wpuścił Was do komnat królewskich lub innych pięknych pomieszczeń i korytarzy, które nie są odwiedzane za często, wiąże się to z opłatą. Macie  wtedy okazję stworzyć coś niecodziennego. 

8. Sesja ślubna na śląsku

Śląsk jest pięknym regionem, obfitym w wiele cudownych zamków. Mógłbym zdublować powyższy akapit, ale same zamki to nie wszystko, są też piękne śląskie budowle i ogrody. Nie ma przeszkód, by zrobić oryginalną sesję ślubną na kopalni. Zdecydowanie najpiękniejszymi miejscami na Śląsku będą: Zamek w Mosznej, Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek w Ogrodzieńcu, Pałac w Krowiarkach czy Zamek w Pszczynie lub skansen, ale o tym zaraz.

9. Sesja ślubna w parku narodowym / rezerwacie przyrody

Założę się, że w Twojej niedalekiej okolicy jest jakiś rezerwat przyrody, o którym nie wiesz. Jakaś leśna ścieżka czy teren, który jest wyjątkowy. Jest ich w Polsce 1500! Otwórz spis rezerwatów i zobacz listę dostępnych w Twojej okolicy. Spróbuj przypomnieć sobie czy inne, znajome pary nie robiły zdjęć w tej okolicy. Możecie mieć oryginalne efekty z sesji ślubnej, jeżeli postaracie się wybrać coś unikatowego.

10. Sesja ślubna w skansenie

Skanseny są wyjątkowym znakiem czasu. Sesja w skansenie z wiankiem na głowie i starymi chatami  oraz młynami w tle to super pomysł na sesję plenerową. Oczywiście jeżeli interesują Cię takie klimaty. Odszukaj skanseny w Twojej okolicy i weź pod uwagę taki pomysł na sesję ślubną.

11. Zagraniczna sesja ślubna

Sesja za granicą to bajka. Zazwyczaj wybierane miejsca to Santori w Grecji, Sycylia, Wenecja, Portugalia, oczywiście flagowy Paryż czy Słowacja. Wszystkie europejskie, piękne miasta mają niepowtarzalny urok i jeżeli gustujesz w takich zdjęciach, można znaleźć tani sposób na sesję plenerową za granicą, loty są tanie. Natomiast jeżeli marzysz, o palmach to polecam okolice Sycylii, lub Kanary. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłyby Malediwy, Tajlandia czy Meksyk.

12. Sesja ślubna z samochodem

Jeżeli jesteście fanami motoryzacji. Lubicie auta czy motocykle. To może być świetnym pomysłem na zrobienie sesji plenerowej. Jeżeli to Wasz klimat, to będziecie się dobrze czuli i zdjęcia też wyjdą naturalnie. Zabierzcie waszego fotografa poza miasto i zróbcie kilka zdjęć w jadącym samochodzie, a potem kilka ujęć w mieście, po zdjęciach w ruchu możecie wysiąść i zaaranżować kilka ujęć z autem w tle lub Was siedzących w środku i cieszących się chwilą. Zahaczając o motory, czy Pani młoda paląca gumę w szpilkach to dobre zdjęcie ślubne? Dla mnie osobiście nie. Zdjęcia z samochodem kojarzą mi się z amerykańskim miesiącem miodowym i osobiście robiłbym zdjęcia w klimacie wolności radości i szczęścia.

13. Sesja ślubna o wschodzie i zachodzie słońca

Temat już poruszany przeze mnie powyżej. Nieważne gdzie, ale o tych porach miejsca będą zyskiwać na atrakcyjności bez względów czy to góry, jezioro las czy miasto. Warto wybrać czas, w którym zahaczymy o tą porę dnia. W filmie i fotografii istnieje taki termin jak złota godzina. To godzina przed i po zachodzie słońca. Wtedy promienie słońca są najprzyjemniejsze do fotografowania, a Wy wyglądacie piękniej.

14. Sesja ślubna z drona

Sesje z drobna są hitem ostatnich lat. Zrobione umiejętnie mogą Cię przenieść do innego świata. Przykładowo leżąc na łące pełnej kwantów, leżąc na pomoście, pośród jachtów i łódek, w ogrodach, które z drona wyglądają jak labirynt. Sesja na łódce z drona również będzie świetnym rozwiązaniem, miałem możliwość wykonać takie zdjęcie w Rzeszowskim rezerwacie przyrody. Wynajęliśmy czerwony kajak, a para młoda wpłynęłam nim na zarośnięty staw, oto efekty:

15. Sesja ślubna w sadzie.

Jeżeli bierzesz ślub w okolicach maja, świetnym pomysłem jest udanie się na sesję do kwitnącego sadu. Dziesiątki drzew tworzących regularne rytmy dodadzą magii do Twoich zdjęć plenerowych.

16. Sesja ślubna w dniu wesela

Ostatnim pomysłem na sesje ślubną jest Wasze wesele. W innych krajach jest to nie do przyjęcia, że Panna młoda ubiera suknię ślubną drugi raz. U nas kultura jest inna i największą popularnością cieszą się plenery innego dnia. Zauważyłem jednak, że coraz więcej par wybiera sesję plenerową w dniu wesela. Takie rozwiązanie nie jest dla mnie żadną przeszkodą w wykonywaniu ślubnego reportażu. Jestem w stanie podczas całego dnia, kilka razy po kilka minut porwać moją parę młodą na zdjęcia, nie burząc harmonogramu dnia i zrobić naprawdę kilkadziesiąt dobrych zdjęć. 

Dlaczego nie potrzebuje cudownych miejsc do zrobienia dobrych zdjęć plenerowych w dniu ślubu? Bo fotografuję moje pary, ich emocje, ich miłość, a nie same miejsca. Łatwo jest zagrać ładnym plenerem, ale co zostaje na fotografii po wyjeździe do pięknego miejsca? Czy para, na co drugim ujęciu stoi tak samo? Staram się skupić by na zdjęciach, które oddaję parom młodym, nie powtarzały się pozy. To sekret na udaną sesję w dniu ślubu.


Kiedy zrobić sesję plenerową?

Jeżeli nie planujecie zdjęć o konkretniej porze roku np. w zimie lub nie czekacie z urlopem na sesję zagraniczną to najlepiej zrobić sesję od razu po ślubie. W moim odczuciu idealnie byłoby do 2 tygodni po ślubie. Do miesiąca zdaniem moich kolegów z branży. To korzyść dla Was i dla fotografa. Jemu nie zostają zaległe sesje do zrealizowania (sam czekałem na sesję kilkukrotnie po 12 miesięcy), a Wy wyglądacie wciąż pięknie i możecie cieszyć się szybciej gotowymi zdjęciami. Są rzeczy, których nie da się przewidzieć. Drobne wypadki, jak skręcenie kostki, zajście w ciążę itp. Wiec nie warto odwlekać sesji. Miałem Pana młodego, który 2 miesiące po ślubie już nie mieścił się garnitur ze ślubu.

Jak się przygotować do sesji ślubnej? Co zabrać?

To zależy od rodzaju sesji ślubnej. O tak oczywistych rzeczach jak ubrania nie będę wspominał. Powiem o niecodziennych rzeczach i o tym czego najczęściej pary młode zapominają zabrać.
Must Have to woda, przekąski energetyczne i leki na ból oraz parasol, kanapki, kosmetyki. Najczęściej zapominane rzeczy to: welon, pasek, spinki, krawat.

Jak się zachowywać podczas sesji?

Gustuję w okazywaniu sobie uczuć, szeptaniu do siebie i różnych zabawach pomiędzy małżonkami. Wtedy pojawia się dużo emocji, radości i uśmiechu. Zmieniam miejsca, ale ciągle staram się wydobyć autentyczność na sesjach. Co możecie zrobić? Być zrelaksowani i wypoczęci. Nie przejmować się problemami i potraktować sesję jako wycieczkę, zapomnijcie o wszystkim innym. Nie kłócicie się między sobą. Ustalcie sobie nagrodę za wysiłek włożony w sesje np. kolację czy wyjście na miasto, ale podczas sesji dajcie z siebie wszystko! Starajcie się czuć jak najbardziej swobodnie i wyobrażajcie sobie, ze jesteście sami.

Ile kosztuje sesja ślubna?

Średnio od zł do 2000 zł. Może być drożej w przypadku sesji ślubnej za granicą, a sesja w dniu ślubu jest w cenie. Zawsze do sesji należy doliczyć koszty transportu dla Was i Waszego fotografa. Miłym gestem jest zabranie fotografa po sesji na kolacje, sami będziecie głodni po 5 godzinach pozowania, a dla niego to będzie bardzo miłe. Każdy fotograf ma swój cennik, uśredniając koszty w Polsce średnio sesja to koszt 900 zł w okolicach Waszego zamieszkania, załóżmy do kilkudziesięciu kilometrów.

Ile trwa sesja w plenerze?

Standardowa sesja trwa od 2 do 5 godzin. Czasem cały dzień. A czasem 2 godziny. Wszystko zależy od Waszych oczekiwań i lokacji jakią wybraliście.

Dziękuję bardzo za uwagę.
Pozdrawiam Dawid Rojek fotograf ślubny.

Zapytaj o sesję ślubną

O czym zapomniałem? Z czymś się nie zgadzasz? Napisz do mnie. Czekam na Twoją wiadomość, chętnie odpowiem na wszystkie pytania. 

Napisz komentarz